جمع‌آوری بیش از 20 برابر اطلاعات کاربران در گوگل
آخرین مطالب
news
اپل

mylimuu | مای لیمو تکنولوژی روز دنیا

news
اپل

mylimuu | مای لیمو تکنولوژی روز دنیا

بسیاری از مردم می‌دانند شرکت‌‌های بزرگ مانند گوگل، اپل فیسبوک و … اطلاعات کاربران را برای منافع مختلفی جمع‌آوری می‌کنند. حالا در تحقیقی که به تازگی منتشر شده مشخص شده شرکت گوگل با استفاده از سیستم عامل اندروید حدود 20 برابر بیشتر از اپل و سیستم عامل iOS اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کند.

طبق گزارشی که به تازگی در وب‌سایت ArsTechnica منتشر شده، محققی به نام Douglas Leith در کشور ایرلند سیستم جمع‌آوری اطلاعات دو غول دنیای تکنولوژی یعنی گوگل و اپل و بزرگ‌ترین سیستم عامل‌هایشان اندروید و iOS را مقایسه کرده است.

اطلاعات زیادی از کاربران به سرورهای گوگل و اپل ارسال می‌شود

در نتایج این تحقیق مشخص شده اطلاعات بسیار زیادی در سیستم‌های عامل‌های اندروید و iOS بین دستگاه کاربر و شرکت توسعه‌دهنده سیستم عامل جا به جا می‌شود و با این که این دو شرکت به کاربران درباره میزان اطلاعات ارسالی گزینه‌هایی می‌دهند اما در واقع این گزینه‌ها تغییر چندانی ایجاد نمی‌کنند چون همچنان اطلاعات مهمی برای گوگل و اپل ارسال می‌شود.

در بین اطلاعاتی که برای این شرکت‌ها ارسال می‌شود موارد ساده‌ای مانند وارد کردن سیم‌کارت به گوشی تا گشت و گذار در محیط رابط کاربری و تنظیمات وجود دارند.

طبق تحقیقات داگلاس لیث، در زمانی که گوشی هوشمند شما استفاده نمی‌شود، این دستگاه‌ها به طور میانگین هر 4.5 دقیقه به سرورهای شرکت توسعه‌دهنده سیستم عامل متصل می‌شوند.

اطلاعات کاربران اندروید iOS

البته این نوع اتصالات توسط ارگان‌هایی که به این شرکت‌ها نظارت دارند ممنوع نیستند و با وجود گوشی‌های هوشمند، بیشتر برنامه‌ها و سرویس‌های موجود برای کار کردن به اینترنت نیاز دارند و در زمان اتصال به اینترنت به دلایل بسیار زیادی اطلاعاتی بین گوشی شما و شرکت‌های خدمات‌دهنده رد و بدل می‌شود.

 

البته نکته مهمی که در این تحقیق وجود دارد این است که حتی زمانی که کاربر از برنامه یا سرویس مورد نظر استفاده نمی‌کنند و حتی آن‌ها را باز نکرده است نیز اتصال با سرور و ارسال اطلاعات کاربر صورت می‌گیرد.

گوشی اندرویدی شما هر دوازده ساعت حدود یک مگابایت دیتا به گوگل ارسال می‌کند

تا اینجا مشخص شده هر دو شرکت اطلاعات کاربران را به صورت اتوماتیک دریافت می‌کنند اما با بررسی آمار مشخص می‌شود شرکت گوگل از نظر میزان حجمی اطلاعات، حدود 20 برابر بیشتر اطلاعات کاربران را دریافت می‌کند.

گوشی اندرویدی شما با روشن شدن و شروع به کار حدود یک مگابایت دیتا به سرورهای گوگل ارسال می‌کند اما این مقدار در گوشی‌های آیفون تنها حدود 42 کیلوبایت است.

به طور میانگین گوگل در هر دوازده ساعت نیز حدود یک مگابایت اطلاعات از دستگاه اندرویدی شما دریافت می‌کند که این مقدار در گوشی‌های مجهز به سیستم عامل iOS حدود 52 کیلوبایت است.

در این تحقیقات مشخص شد تنها در ایالات متحده، شرکت گوگل در هر 12 ساعت حدود 1.3 ترابایت اطلاعات از دستگاه‌های اندرویدی را جمع‌آوری می‌کند. این در حالی است که میزان اطلاعات جمع‌آوری شده توسط اپل در هر دوازده ساعت حدود 5.8 گیگابایت است.

البته این احتمال نیز وجود دارد که نوع اطلاعات ارسال شده توسط این دو شرکت تفاوت چندانی نداشته باشد و مانند برخی موارد دیگر، iOS این جا هم بهینه‌تر عمل کند.

یکی از سخنگویان شرکت گوگل نیز به این آمارها واکنش نشان داده و اعلام کرده: در روش‌هایی که این محقق برای اندازه‌گیری میزان اطلاعات رد و بدل شده استفاده کرده ایراداتی وجود دارد. به باور او این آمارها به دور از واقعیت هستند.تبلیغات