افتضاح جدید فیس‌بوک: درز اطلاعات ۵۳۳ میلیون کاربر!
آخرین مطالب
news
اپل

mylimuu | مای لیمو تکنولوژی روز دنیا

news
اپل

mylimuu | مای لیمو تکنولوژی روز دنیا

شاید به خاطر داشته باشید در سال ۲۰۱۹ اطلاعات میلیون‌ها کاربر فیس‌بوک از طریق یک صفحه در اختیار برخی موسسات تبلیغاتی قرار گرفت. حالا در افتضاح جدیدی این اطلاعات به رایگان منتشر شده است.

 

روز گذشته اطلاعات شخصی بیش از ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک روی یک انجمن هک معمولی آنلاین قرار گرفت. به گزارش بیزنس اینسایدر این اطلاعات شامل نام کامل، شماره تماس، آی‌دی فیس‌بوک، تاریخ تولد و بیوگرافی پروفایل کاربران است. در برخی موارد همچنین آدرس ایمیل کاربران نیز درز کرده است. درز اطلاعات کاربران فیس‌بوک نشان می‌دهد این شبکه اجتماعی کم‌کم به پایان عمر خود نزدیک می‌شود.

به این ترتیب اگر یک اکانت فیس‌بوک دارید احتمالاً‌ اطلاعات شما نیز درز کرده است. شاید بپرسید این اطلاعات به چه کار افراد می‌آید؟ خوب است بدانید می‌توان از چنین اطلاعاتی برای مهندسی اجتماعی، اسکم و کلاه‌برداری، هک، بازاریابی و تبلیغات و یا دسترسی به سایر اکانت‌های شما استفاده کرد.

پیش از این چنین اطلاعاتی در گوشه‌کنارهای اینترنت بین هکرها رد و بدل می‌شد اما حالا در دسترس همگان قرار گرفته است. فیس‌بوک می‌گوید اطلاعات درز کرده مربوط به مردادماه سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) است و مشکل امنیتی رفع شده اما منتشر شدن این اطلاعات بی‌شک افتضاح بزرگی برای فیس‌بوک محسوب می‌شود.

افتضاح جدید فیس‌بوک

 

به نظر می‌رسد فیس‌بوک برای جلوگیری پخش این اطلاعات هیچ تلاشی نکرده است. گفته می‌شود این نشت اطلاعات بزرگترین در طول تاریخ بوده و بی‌شک سیستم امنیتی ضعیف فیس‌بوک عامل انتشار آن بوده است. با این‌که می‌توانید به‌راحتی شماره تلفن یا پسورد خود را عوض کنید اما تغییر نام کامل، تاریخ تولد یا اطلاعاتی حیاتی مثل محل زندگی ممکن نیست.

به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم اگر تاکنون اکانت فیس‌بوک خود را حفظ کرده‌اید حالا وقت آن رسیده تا با آن خداحافظی کنید. فیس‌بوک در چند سال اخیر نشان داده در محافظت از حریم شخصی کاربران بسیار ضعیف است و ظاهراً اهمیتی به درز چنین اطلاعاتی نمی‌دهد. خوشبختانه محبوبیت فیس‌إوک میان کاربران ایرانی در چند سال اخیر بسیار افت کرده اما هنوز کاربرانی هستند که برای ارتباط به نزدیکان و دوستان خود در خارج از کشور از فیس‌بوک استفاده می‌کنند.

چگونه اکانت فیس‌بوک خود را غیرفعال یا حذف کنیم؟

پس از ورود به صفحه فیس‌بوک خود دکمه فلش مانند بالا و سمت راست را فشار دهید. سپس روی Settings & Privacy و سپس Settings کلیک کنید. حالا از منوی سمت راست Your Facebook Information‌ را انتخاب کنید. در بخش Deactivation and Deletion می‌توانید اقدام به غیرفعالسازی یا حذف اکانت فیس‌بوک خود کنید.تبلیغات